Adb (Amatör Denizci Belgesi) Nedir?

Ticari olmayan, ulusal standartlara göre boyu 2,5 metre ile 24 metre arasında olan, mülkiyeti gerçek kişilere yada vakıf ve derneklere ait olan,  gezi ve spor amaçlı kullanılan tekneleri kullanabilmek için gerekli olan belgedir.

ADB Belgesi almak için ne nasıl başvuru yapabilirim?

İstanbul Liman Başkanlığında gerçekleştirilecek olan eğitim ve yazılı sınavlara, vatandaşlarımızın çok daha hızlı şekilde ve elektronik ortamda başvuru yaparak; eğitim ve sınav randevularını oluşturmalarını sağlamak amacıyla “www. adbs.uab.gov.tr” adresi üzerinden 09.12.2019 tarihinden itibaren hizmet vermeye başlayacaktır.

Online olarak eğitim ve sınavlara başvuru yapan vatandaşlarımıza, sınava girdikten sonra “Amatör Denizci Belgesi” veya “Kısa Mesafe Telsiz Operatörü” belgelerine ait Belge Harcı ödeme kodları, elektronik sistem tarafından SMS ve e-mail yoluyla gönderilecektir. Ödemeler bu kod ile Halk Bankası şubelerine yapılacak olup ödemeye dair başka bir işlem yapılmasına gerek yoktur.

Online başvuru yapıldıktan sonra, sistemden alınan randevuya uygun olarak ADB veya KMT eğitimlerini almanız ve sonrasında da yapılacak sınava katılmanız gerekmektedir.

Online başvuru yapanların, hiç bir evrakını fiziki olarak teslim etmesine gerek bulunmamaktadır.

Sınava girdikten sonra cep telefonunuza veya elektronik posta yoluyla tarafınıza belge harcı ödemenize dair mesaj gelmeden lütfen herhangi bir yöntemle harç ödemesi yapmayınız.

NOT: Sisteme sadece vesikalık resim yüklemeniz yeterlidir. C Kodu işlemi (harç ödemesi) sınav sonrası yapılacaktır.

NOT 2: Hedef 1 Milyon Amatör Deniz projesi kapasamında tüm ADB ve KMT işlemleri yukarıdaki gibi yapılır. 

Kimler Adb Belgesi alabilir?

14 yaşından büyük olan herkes adb belgesi alabilir. 14-18 yaş arasındaki kişi noter onaylı ve velisi tarafından örneğine uygun düzenlenmiş muvafakatname ile sınava girebilir. Yaşı 14-18 arasında olan kişiler amatör denizci belgesi ile boy olarak 7 metreden kısa ve saatte 7 deniz milinden daha az gidebilen tekneleri kullanabilirler.

ADB ve KMT Belgeleri ticari amaçla kullanılır mı?

ADB ve KMT Belgeleri ticari amaçla kullanılan belgeler değildir. Ticari amaçlı teknelerde kullanılması durumunda yaptırımları söz konusudur.

HEDEF 1 MİLYON AMATÖR DENİZCİ…

Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü olan 2023’e kadar, ‘’Hedef 1 Milyon Amatör Denizci Projesi’’ ile amatör denizci belgesi almak çok kolaylaştı.

Denizlerin dünya ve insanlık açısından öneminin kelimelerle ifade edilmeyecek kadar fazla olduğunu söyleyen Bakan Turhan, ”Geçmişte olduğu gibi gelecekte de denizler insanlığın vazgeçemeyeceği hayat alanını ve ekonomik mücadele zeminini oluşturmaktadır. Bu noktadan hareketle Türkiye’nin geleceğinin denizlerde ve denizcilikte olduğunu vurgulamak gerekir. Unutmayalım ki ecdadımız denize ve denizciliğe verdiği önem ölçüsünde devlet ve millet olarak büyümüştür. Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın, denizci olmayan devletleri ve sırtını denize dönen milletleri affetmediği malumunuzdur. Yüzümüzü tam anlamıyla denizlere çevirmeliyiz. ‘Göz o ki ufkun ötesini göre, akıl o ki başa geleceği bile’ sözünden hareketle ufkun ötesini ne kadar görebildiğimize emin olmamız lazım” dedi.

HER 100 KİŞİDEN 1’İ AMATÖR DENİZCİ OLMALI

Denizcilikte dünyanın sayılı aktörlerinden biri olduk. “1 Milyon Amatör Denizci Projesi”ni 2023 yılına kadar tamamlamayı hedefliyoruz. İstatistiklere göre, bu sayı bize çok az. Biz 100 kişiden birinin amatör denizci sahibi olmasını istiyoruz. Yakın vadeli hedefimiz bu. Orta vadeli hedefimizde de bunu 50’de 1’e düşürmek. Biz, bunu 50’nin altına düşürmemiz lazım. Yoksa denizcilik konusunda başarılı olmuş sayılmayız” ifadelerini kullandı.

Bir Başkası benim yerime gelerek belgemi alabilir mi?

 Evet, sizin yerinize gelen yakınlarınız Adınız Soyadınız, TC Kimlik Numaranız ve sınava girdiğiniz tarihi belirterek imza karşılığı belgenizi teslim alabilirler.

Belge adresime gelecek mi?

Belgeler Liman Başkanlıklarında hazırlandıktan sonra sistem üzerinden size bilgilendirme yapılacaktır. Sonrasında belgelerinizi sınava girdiğiniz Liman Başkanlıklarına giderek teslim alabilirsiniz.

Sistem Tarafından adıma oluşturulan ödeme kodu nedir? Bu kod ile ne yapmam gerekiyor?

Sistem tarafından adınıza otomatik olarak üretilen C Kodu başvuru yaptığınız belgeye ait harç bedelinin ödenmesi için gerekli olan bir kodtur. Bu kod sadece Halk Bankası şubelerinde geçerli olup , ADB ve KMT belge harçlarınızın ödemesini bu kod ile Halk Bankası şubelerinden yapmanız gerekmektedir.

C Kodu ile ödeme yaptıktan sonra dekontu sisteme yüklemem yada Liman Başkanlığı’na iletmem gerekir mi?

Hayır. TC Kimlik Numaranız ve C kodunuz ile ödeme yaptığınızda sistemimize ödeme yaptığınız bilgisi otomatik olarak düşmektedir.

Sınava girdikten sonra puanımı nereden öğrenebilirim?

Randevu aldığınız eğitim ve sınava katıldıktan sonra sınav sonuç bilgileriniz ve belgelendirmenizin hangi aşamada olduğunu sistem üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca başvuru esnasında belirttiğiniz cep telefonunuza ve e-mail adresinize bilgilendirme mesajları gönderilecektir.