ADB ve KMT Belgesi için ilk kez başvuru yapacak kişiler aşağıdaki adımları izleyebilirler ancak ‘’Hedef 1 Milyon Amatör Denizci Projesi’’ kapsamın da diğer yöntem çok daha kolaydır.

1- gss.gasm.gov.tr internet adresinden başvuru için “yeni kullanıcıyım” menüsünden TC Kimlik bilginizi girerek yanında yazan İLERİ butonuna basınız.

2- Kimlik bilgileri ile ilgili gelen sayfaya nüfus bilgileri ve mail adresi doğru bir şekilde girilir ve sayfanın altında bulunan KULLANICI OLUŞTUR butonuna basılır. Bilgi girişi sonrasında Doğrulama butonuna basınız. Bilgilerinizin doğru olması halinde kayıt eklenmesi gerçekleşecektir. Kayıt eklendikten sonra görünen KULLANICI OLUŞTUR butonuna basılarak şifrenizin oluşması sağlanacaktır. Girişiniz sırasında hatalı bilgileriniz varsa doğru bilgileri girerek EKLE butonuna basınız. Mail adresinin doğru girilmesine dikkat ediniz. Şifreniz mail adresine gelecektir.

3- Mail adresinize gelen şifrenizi tekrar gss.gasm.gov.tr adresine kullanıcı adı ve şifrenizi girerek aday başvuru işlemlerine başlayabilirsiniz.

4- Kimlik bilgileri sisteme girilir.

5- iletişim bilgileri adres ve telefon numarası sisteme girilir.

6- Sınava girecek olan aday fotoğrafını sisteme taratarak aktarır.

7- Sağlık raporu (Adayın sağlık raporunu başvuru esnasında sisteme taratıp koyması gerekmektedir.) Göz ve KBB Uzmanı çalıştıran resmi veya özel sağlık kuruluşlarında muayeneden geçmiş olması gerekmektedir. Amatör Denizci muayeneleri kara taşıt sürücüleri için geçerli olan esaslar dahilinde yapılır, ancak moleküler olup, sağlam gözü 10/10’dan daha az görenler ile renk körlüğü veya gece körlüğü olanlar ADB alamazlar. Bu nedenle “B Sınıfı Sürücü Olur İbaresi” bulunan rapor kabul edilemez. Rapor muayene sonucu “Amatör Denizci Belgesi alabilir” ibaresi ile ifade edilecektir ve sınav tarihinden en çok dört ay önce düzenlenmiş olması gerekmektedir.

8- Sınava giriş ücreti http://odemeler.udhb.gov.tr adresine harç girişi yapılarak Halkbankasına yapılacaktır. Amatör Denizci Belgesi sınavı için 50 TL, Kısa Mesafe Telsiz Operatörü sınavı için 50 TL) yatırıldığına dair dekont sisteme taratılacak ve aynı sayfa üzerinde bulunan liman başkanlıklarına başvurmanız gerekmektedir.

9- 08.05.2014 tarih ve 28994 sayılı Resmi Gazete ile “Özel Teknelerin Donatımı ve Kullanacak Kişilerin Yeterlikleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”   yürürlüğe girmiştir. Anılan Yönetmeliğin 8. Maddesine eklenen (c) bendi gereği İdare tarafından elektronik ortamda verilen uzaktan eğitim programına “ades.udhb.gov.tr” adresinden erişim sağlanabilmektedir. Eğitim tamamlandıktan sonra verilen “sertifika numarası” gss.gasm.gov.tr adresindeki aday başvuru işlemleri –> ADES Bilgileri kısmına girilir.

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra başvuru onayı için sınava gireceğiniz Liman Başkanlığı ile irtibat kurabilirsiniz.

 GOSS SINAV SİSTEMLERİNİN BULUNDUĞU LİMAN BAŞKANLIKLARI

1-      Ankara Deniz ve İç sular Düzenleme Genel Müdürlüğü

2-      Antalya Liman Başkanlığı

3-      Bodrum Liman Başkanlığı

4-      Çanakkale Liman Başkanlığı

5-      İzmir Liman Başkanlığı

6-      İstanbul Liman Başkanlığı

7-      İskenderun Liman Başkanlığı

8-      Kocaeli  Liman Başkanlığı

9-      Marmaris Liman Başkanlığı

10-  Trabzon Liman Başkanlığı

GOSS SINAV MERKEZLERİ  tarafından sınava giriş müracaatınız en geç 2 gün içinde  onaylanarak, mail adresinize “başvurunuz onaylanmıştır randevu alabilirsiniz” mesajı gelecektir.

DİKKAT SADECE SINAV BAŞVURULARI AÇILMIŞTIR. SINAV TARİHLERİ BİLAHARE BİLDİRİLECEKTİR.  RANDEVU TARİHLERİ AÇILDIĞINDA gss.gasm.gov.tr ADRESİNİ TAKİP EDEREK SİSTEMDEN RANDEVU İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİREBİLİRSİNİZ.

RANDEVU İŞLEMİ  daha sonra gss.gasm.gov.tr  adresinden almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifreniz ile sisteme giriş yapıp, Aday İşlemleri sütunu 5.satırdaki “Başvurularınız” kısmındaki randevu linkinden  “sınav yeri ve saatleri” menüsünden istediğiniz tarih ve saati seçerek sınav randevunuzu alınız.

(Herhangi bir nedenden dolayı sınava girmeyecekseniz, sınav tarihinden en az 2 gün önce sınav randevunuzu geri çekmeniz gerekmektedir)

Randevunuzu aldıktan sonra sınav saatinden 15 dk önce nüfus cüzdanınız yanınızda bulunacak şekilde randevu aldığınız sınav merkezinde olmanız gerekmektedir.

AMATÖR DENİZCİ BELGESİ SINAVI süresi 60 dakika olup, sınavda; çoktan seçmeli 50 soru bulunmakta ve yanlış doğruyu götürmemektedir. Sınavdan başarılı olmak için 100 üzerinden 60 puan alınması gerekmektedir.

KISA MESAFE TELSİZ OPERATÖRÜ BELGESİ SINAVI süresi 30 dakika olup, sınavda; çoktan seçmeli 25 soru bulunmakta ve yanlış doğruyu götürmemektedir. Sınavdan başarılı olmak için 100 üzerinden 60 puan alınması gerekmektedir.

SINAV SONUÇLARININ İLANI sınava girenlerin sınavı bitirmeleri ve oturumun kapatılmasından hemen sonra sınav sonuçları açıklanacaktır.

AMATÖR DENİZCİ SINAVINDA BAŞARILI OLANLAR

1.       Nüfus cüzdanı fotokopisi

2.       2 fotoğraf

3.       Sisteme taratılan Sağlık raporunun aslı ( Göz ve KBB Uzmanının kaşesi olacak, Gözde renk körlüğü gece körlüğü yoktur ibareli ve Sağlık Raporunun alındığı tarih 4 ayı geçmiş olmayacak)

4.       Muavafakatname 18 yaşını bitirmemiş 14 yaşını tamamlamış adayın velisi/vasisi tarafından muvafakatname  hazırlanacaktır.

5.       Sisteme taratılan Sınava giriş dekontunun aslı  (50 TL Amatör Denizci 50 TL Kısa Mesafe Telsiz Operatörü dekontu)

6.       Sınav sonrası sınavı kazanan kişiler  belge harçlarının yatırıldığına dair dekont/dekontlarla;  ( yine http://odemeler.gov.tr ‘ye giriş yaparak Halkbankasına yapacaktır. )

7.       ADES eğitiminin tamamlandığına dair sertifika ile;

KMT Sınavını kazananlar ADB ‘de istenen belgelere ek olarak;

1.       Adli Sicil Kaydı veya Kamu personeli olan kişilerden kurum kimliği fotokopisi

yada kurumda çalıştığına dair yazı.

2.       Diploma Fotokopisi ile

Birlikte gerekli belgeleri tamamlayıp sınava girdiğiniz GOSS Sınav merkezlerinin bulunduğu birime teslim etmeniz gerekmektedir. Teslim ettiğiniz kurum, belgeleri düzenleyerek size en kısa zamanda teslim edecektir.

SINAVDA BAŞARILI OLAMAYAN şahıslar tekrar Sınav Harcı yatırarak sınava girmeye hak kazanacaktır.

Kaynak: İzmir Liman Başkanlığı