Adb ve Kmt Belgesi Yenileme

Adb ve Kmt Belgesi yenileme işlemi yapmak isteyen kişiler aşağıdaki yolu izleyebilir.

Eski tip ADB ve KMT Belgelerinin kredi kartı boyutunda olan yeni tipleriyle değiştirmek isteyenlerin çevrimiçi sistemde yer almayanların sisteme kaydolmaları gerekmektedir.

gss.gasm.gov.tr  internet adresinden  “yeni kullanıcıyım” menüsünden TC Kimlik bilginizi girerek İLERİ butonuna basınız.

Sistemde kayıtlı iseniz ve şifrenizi unuttuysanız, şifremi unuttum kısmından yeni şifrenizi temin edebilirsiniz.

Sistemde kayıtlı değilseniz, TC Kimlik bilginizi girerek kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kimlik bilgileri ile ilgili gelen sayfaya nüfus bilgileri ve mail adresi doğru bir şekilde girilir ve sayfanın altında bulunan KULLANICI OLUŞTUR butonuna basılır. Bilgi girişi sonrasında Doğrulama butonuna basınız. Bilgilerinizin doğru olması halinde kayıt eklenmesi gerçekleşecektir. Kayıt eklendikten sonra görünen KULLANICI OLUŞTUR butonuna basılarak şifrenizin oluşması sağlanacaktırGirişiniz sırasında hatalı bilgileriniz varsa doğru bilgileri girerek EKLE butonuna basınız. Mail adresinin doğru girilmesine dikkat ediniz. Şifreniz mail adresine gelecektir.

Mail adresinize gelen kullanıcı adı ve şifrenizi gss.gasm.gov.tr ‘deki kutuya kullanıcı adı ve  şifrenizi girip İLERİ butonuna basınız.

  1. Kimlik bilgileri sisteme girilir.
  2. İletişim bilgileri adres ve telefon numarası sisteme girilir.
  3. Fotoğraf taratılır.
  4. Eski Belge Yenileme diye bir seçenek gelecektir. Ekrana gelecek görüntüdeki yerlere eski tip ADB ve KMT’nizin üzerinde yazan bilgileri noksansız giriniz. İşleminiz gerçekleştikten sonra “sicil limanınıza başvurunuz” yazısını  gördükten sonra aşağıda belirtilen evraklarla birlikte Sicil Limanınıza başvurmanız gerekmektedir.

YENİLEME İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR

  1. Dilekçe
  2. Nüfüs Cüzdanı Örneği
  3. 2 adet Vesikalık Fotoğraf
  4. Elinizde bulunan ADB ve KMT Belgelerinin aslı
  5. Veraset ve Harçlar Vergi Dairesine yatırılan ADB ve KMT harcı dekontları ile  birlikte Sicil Limanınıza başvurmanız gerekmektedir.

Eski tip ADB ve KMT Belgelerinizi kaybettiyseniz ve ayrıntılı bilgilere sahip değilseniz , Sicil Limanınıza başvurunuz. Bu bilgiler olmaksızın belgeleriniz yenilenmez.

Kaynak: İzmir Liman Başkanlığı