Yelkenli Teknede Trim Ayar Araçları

Yelkenli teknede trim ayar araçları sayesinde rüzgara göre bir takım ayarlar yapılır ve bu şekilde yelken seyri yapabiliriz. Bunlar yelkenlerin rüzgârdan en uygun şekilde yararlanabilmesi için kimi gözlenerek, kimi ise halatlarla kontrol edilen nesnelerdir.

Ana yelken ayar araçları;

1- Ana Yelken İskotası
2- Ana Yelken Arabası
3- Mandar Gergisi
4- Pupa Palangası
5- Alt Yaka Gergisi
6- Kıç İstiralya
7- Kanigam

Cenova/Flok ayar araçları;

1- Cenova-Flok İskotası
2- Cenova-Flok Mandarı
3- Cenova-Flok Arabası
4- Cenova Tüyleri

Ana yelken ve Cenova-Flok tüyleri-Kurdelaları / Telltales : Tüyler/Kurdelalar ana yelkenin güngörmez yakasında, cenovaların ise orsa yakasında küçük şeffaf pencereler üzerine yerleştirilen nesnelerdir. Bazı cenovalarda güngörmez yakasında da Kurdela olabilir. Bizler özellikle orsa ve apaz seyirlerinde bu tüyleri kullanarak yelken yüzeyindeki hava akımını kontrol ederiz.

Ana yelken ve Cenova-Flok İskotası/ Sheet : Yelkenlerin rüzgâra giriş açılarını ayarladığımız en fonksiyonel ayar aracıdır.

Ana yelken ve Cenova-Flok Mandarı/ Halyard: Mandar halatı yelkenleri direk tepesine basmak için kullanılır ve yelkenlerin mandar köşesine bağlanır. Havanın sertlik derecesine göre ya biraz daha gerilir (sert havalarda) ya da biraz boş (hafif havalarda) bırakılır. Derinliğin (Torun) yerini de ayarlamaya yardımcı olur.

Ana yelken arabası / Main Sail Traveler : Aynı iskotada olduğu gibi ana yelkenin rüzgâra giriş açısını ayarlar fakat iskota kadar fonksiyonel değildir. Öncelikle iskota kullanılır. Arabada bazı durumlarda rüzgâr altına kaçırılır, bazı durumlarda da bumbanın tekne orta hattını geçmemesi koşuluyla rüzgâr üstüne alınır.

Pupa palangası / Vang : Apaz ve pupa seyirlerde bumba ve ana yelkenin arka yakasının gerginliğini ayarlayan ayar aracı.

Ana yelken alt yaka gergisi / Outhaul: Ana yelkenin torunu ayarlayan ayar aracı.

Kıç ıstralya / Backstay : Ana yelkenin torunun yerini ayarlayan, aynı zamanda gerildiği zaman doğal olarak baş ıstralyayı da geren ve cenovanın orsa yakasını düzleştirmeye yarayan ayar aracı.

Kaningam / : Ana yelkenin orsa yakasını düzleştirmeye yarayan, torun yerini direk tarafina kaydıran bir ayar(trim) aracıdır.

Cenova-Flok arabası / Genoa-jib Traveler : Cenovanın farklı seyir tiplerine ve farklı şiddetteki hava koşullarına göre ileri veya geri alınarak helezonunu ve torunu ayarlamaya yarayan araçtır.

Vinç / Winch: Bir halattaki yükü almak veya boşaltmak için kullanılan araçlardır.