Teknelerde Seyir Fenerleri

Tekneler ve gemiler geceleri seyir halindeyken kendilerini diğer deniz araçlarına göstermek için çeşitli fenerler kullanırlar. Bunlara seyir fenerleri denir. Teknelerde seyir fenerlerine bakarak teknenin veya geminin büyüklüğü ve rotası hakkında rahatlıkla tahmin yapabiliriz.

yelkenli teknede seyir fenerleri

yelkenli teknede seyir fenerleri

Teknelerde Seyir Fenerleri

SANCAK FENERİ:  Teknenin sancak bordası üzerinde ve pruvasından sancağına doğru 112,5˚lik bir açıdan görünen, sabit yeşil renkli seyir feneri.

İSKELE FENERİ: Teknenin iskele bordası üzerinde bulunan ve pruvasından iskelesine doğru 112,5˚lik bir açıdan görünen, sabit kırmızı renkli seyir feneri.

SİLYON FENERİ: Teknelerde direkte  bulunan ve 225˚ lik açıdan görünen, sabit beyaz renkli seyir feneri. Gemilerde bulunan tek silyon feneri geminin boyunun 50 metreden küçük olduğunu ifade eder. Eğer bir geminin önlü arkalı iki tane silyon feneri varsa geminin 50 metreden büyük olduğunu anlarız.

PUPA FENERİ: Teknelerin kıç tarafına yerleştirilmiş ve 135˚lik bir görüş açısı olan, sabit beyaz renkli seyir feneri.

DEMİR FENERİ: Teknelerin güvertesinde en tepede yer alır. 360˚ den görülebilir, sabit ve beyaz renklidir. Demir feneri  tekneler demirlediği zaman yandığı için seyir fenerleri söndürülür. Aynı silyon fenerinde olduğu gibi 50 metreden küçük gemiler demirlediği zaman teki 50 metrden büyük gemiler demirlediği zaman tepelerinde farklı yerlerde 2 adet demir feneri yakarlar.

Teknelerde seyir fenerlerinde demir feneri ile pupa feneri karışabilir. Çünkü ikiside beyaz renklidir ve tek başına görünürler. Eğer bir koyda ise gördüğümüz beyaz renkli fener büyük ihtimal ile demir feneridir ama açık denizde seyir yapıyorsak, bu derinliklere demir atılamayacağı için gördüğümüz fener pupa feneri olacaktır.

gemilerde seyir fenerleri

gemilerde seyir fenerleri

KaydetKaydet