Yelkenli teknelerde kontra nedir?

Yelkenli Teknelerde Kontra nedir birçok kimsenin kafasını karıştırabilen bir konudur. Çünkü kontra karşı anlamında kullanılır ve bundan dolayı ilk başta anlamak biraz zor olabilir.

Yelkenli tekneler yelken seyri esnasında rüzgârı ya sancak ya da iskele taraflarından alırlar. Rüzgârın sancaktan alınarak yapıldığı seyirler sancak kontra, iskeleden alınarak yapıldığı seyirler iskele kontra ismi alır.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi rüzgarı iskele tarafından alan tekne iskele kontra, sancak tarafından alan tekne ise sancak kontra seyir yapmaktadır. Çatışma noktalarına geldikleri zaman eğer her ikiside sadece yelken seyri yapıyor (motorları kapalı) ise yol hakkı; arada kontra farkı varsa sancak kontrada, kontra farkı yok ise rüzgaraltında olan teknededir. Aşağıdaki şekilde yol hakkı sancak kontra seyir yapan kırmızı yelkenli teknededir. Ayrıntılı bilgi için denizde çatışma sayfamıza bakabilirsiniz.

Her ne kadar Denizde çatışma kuralları yazılmış ve ona göre seyir yapıyor olsak da, yapacağımız en doğru hareket mümkün olduğunca hiçbir tekne ile çatışmaya girmemek olacaktır. Eğer illaki çatışma durumunda kalıyorsak, çatışmaya gireceğimiz teknenin kıçına doğru gitmek çatışmaya engellemeye yardımcı olabilir. Bunun yanında sizler bu kuralları çok iyi bilebilirisiniz ama karşı teknede bulunanlar kuralları bilmiyor olabilir. Sonuç olarak mümkün olduğu kadar çatışmaya girmemeye çalışmalıyız. Şunu da hiçbir zamanda unutmayın lütfen; çatışmaya girdiğiniz zaman hakılı bile olsanız ve çatışmadan kaçma imkanınız varsa ve buna rağmen çatışmaya giriyorsanız, en az karşı taraf kadar suçlu olursunuz. Yarışmıyorsanız çatışmaya girmeyin.

yelkenli teknelerde kontra kavrami nedir?

yelkenli teknelerde kontra kavrami nedir?